gas-1540270_640

Nowe otwarcie i gigantyczne wzrosty

Zaistniały w ostatnim dziesięcioleciu boom na gaz łupkowy ugruntował pozycję Stanów zjednoczonych jako wiodącego na świecie producenta gazu ziemnego. Dzięki tak dynamicznemu wzrostowi tej gałęzi przemysłu gospodarka amerykańska wchłonęła miliardy dolarów inwestycji w amerykański przemysł przetwórstwa gazu.

Od 2012 r. Stany Zjednoczone zanotowały gigantyczny wzrost nowych mocy przerobowych i infrastruktury gazowej. Wzrost ten wynika z większej produkcji krajowego gazu łupkowego, który dostarcza taniego, dostępnego surowca do napędzania krajowego przetwórstwa gazu, LNG i przemysłu petrochemicznego. Nowe projekty związane z przetwarzaniem gazu obejmują budowę miliardów stóp sześciennych dziennie z nowymi zdolnościami przerobu gazu, frakcjonującymi NGL, wielomiliardowymi projektami infrastruktury rurociągowej i rozwojem milionów ton rocznie nowych konstrukcji takich jak na przykład terminal przeładunku gazu płynnego. Warto nadmienić również, iż oprócz ekonomicznych korzyści wynikających z boomu w obszarze gazu łupkowego, pojawiły się również pewne trudności, przed którymi stoją regulatorzy.

 

Podczas gdy naukowcy nadal są zaniepokojeni szeregiem szkód środowiskowych spowodowanych przez szczelinowanie, popyt na gaz wciąż rośnie w tempie niemalże astronomicznym nie nadążając za tempem wydobycia, a wciąż pozostaje wiele niepewności w odniesieniu do zanieczyszczenia powietrza jako niepożądanego, aczkolwiek nieuniknionego produktu ubocznego szczelinowania. Tymczasem Terminal przeładunku LPG zlokalizowany na terenie portu w Świnoujściu przyjął ponad jeden mln metrów sześciennych gazu skroplonego gazu. Trzeba zaznaczyć iż współpraca w zakresie handlu paliwami płynnymi to jeden z fundamentów nowego otwarcia w stosunkach handlowych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

onico-gas.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *