zdrowa żywność - zdrowy uśmiech

Rola wapnia w organizmie

Wapń jest pierwszym pierwiastkiem, który przychodzi nam na myśl, gdy mówimy o mocnych kościach. Wiadomo nie od dziś, że bez wapnia kości nie będą mocne, co grozi zahamowaniem wzrostu i częstymi złamaniami. Okazuje się jednak, że wapń ma również wiele innych funkcji do spełnienia. Oto najważniejsze z nich.

Wapń a układ mięśniowy

Wapń jest bardzo ważnym elementem układu mięśniowego. To właśnie jego obecność jest konieczna, by mięśnie kurczyły się i rozkurczały prawidłowo. Wapń a układ krwionośny

Wapń jest również bardzo istotnym pierwiastkiem dla naszego układu krwionośnego. Odpowiada za prawidłowy przebieg procesu krzepnięcia krwi oraz pomaga obniżać ciśnienie krwi.

Wapń – inne funkcje

Oprócz tych wyżej wymienionych funkcji wapnia, należy jeszcze dodać, że wapń pełni ważną rolę w naszym układzie nerwowym, wspomagając jego pracę. Warto również dodać, że wchłanianie wapnia jest zależne od obecności witaminy D. Bez niej, nawet jeśli będziemy dostarczać wapń w odpowiedniej dawce, nie zostanie on prawidłowo wchłonięty, a co za tym idzie nie zostanie on odpowiednio wykorzystany.

http://www.vitrumcalcium.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *