5

Szanuj zieleń

Uwielbiamy zieleń. Nie ma z tym co polemizować. Kiedy podczas ciepłych miesięcy wyjdziemy z domu, naszym oczom ukazuje się obraz mnóstwa ludzi, korzystających z kojących właściwości natury. W miastach oblegane są parki i wszelkie zielone place i skwery, setki ludzi szukając spokoju udaje się do lasu, by tam w ciszy i soczystości zielonych barw odpocząć od zgiełku codzienności. Jeszcze inni chętnie spędzają wolny czas nad wodą. 
Ale czy ktoś pomyślał kiedyś jak dużo pracy wymagało dostosowanie parków i innych miejsc, w którym wypoczywają mieszkańcy miast do tego, by mogły one jak najlepiej służyć wypoczywającym ludziom i by były przyjazne tak dla starszych, jak i dla dzieci?

Oprócz planu rozplanowania nowo powstającego parku, ważne jest odpowiednie wyposażenie. Jeśli ma on służyć jedynie do spaceru i „ładowania baterii” nie obędzie się bez ławek, na których można przysiąść i cieszyć się przyrodą. Ławki mogą być drewniane lub żeliwne w zależności od potrzeb. Takie same stosuje się w przydomowych ogrodach. Ławki żeliwne do ogrodu sprawdzają się znakomicie.

Warto zadbać również o niezbędne wyposażenie jak kosze na śmieci, czy pojemnik na piasek i sól, który przydatny jest zimą. Dobrze jeśli projekt zawiera pojemniki na odchody psów. Ten z pozoru błahy problem spędza sen z powiek chętnym do spacerów po parku. W naszym kraju zwiększa się świadomość posiadania czworonożnego pupila, a co za tym idzie, obowiązków z tym związanych, a sprzątanie po swoim piesku niewątpliwie do nich należy.
Jeśli taki plac ma pełnić również rolę rozrywki, planuje się w nim plac zabaw dla dzieci ze sprzętami dla najmłodszych, czy odkryte muszle koncertowe, czy glorietki, które służą nie tylko występom, ale równie wielu innym przydatnym rzeczom.

Modne w Polsce stają się siłownie na świeżym powietrzu. Tak zwane „ścieżki zdrowia” rosną jak grzyby po deszczu nie tylko w miastach, ale także w małych miasteczkach, czy nawet w wsiach. Aktywne spędzanie wolnego czasu wypiera błogie leniuchowanie z czego należy się cieszyć.

Zazwyczaj to samorządy zlecają zaprojektowanie nowego parku, czy skweru wyspecjalizowanym w tym fachu formom, zajmującym się projektowaniem przestrzeni publicznej. Ale co z zielonym miejscami, które swoje role pełnią od dziesiątek, czy nawet setek lat? I w tym przypadku niezastąpiona jest pomoc specjalistów, którzy profesjonalnie zaplanują przebudowę, czy modernizację istniejących już placów zieleni.

Więcej na: http://konarch.pl/inne/pojemniki-na-zwierzece-odchody/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *