lubricants

Smary i oleje – co wybrać?

Do prawidłowego funkcjonowania różnego rodzaju urządzeń i maszyn niezbędne są oleje przemysłowe i smary. Istnieje bardzo wiele ich rodzajów, w zależności od potrzeb zastosowania, a każda z odmian posiada inny zestaw cech.

Oleje hydrauliczne, o zazwyczaj żółtym zabarwieniu, wykorzystywane są w przypadku rozmaitych napędów i systemów hydraulicznych, amortyzatorów, siłowników czy układów hamulcowych. Smarowanie odpowiednich części zabezpieczyć ma je przed zniszczeniem i zbyt szybkim zużyciem.
Ponieważ oleje hydrauliczne stosuje się do pracy w bardzo różnej temperaturze i ciśnieniu, dostępne są na rynku w bardzo szerokiej ofercie. Do najpopularniejszych należą oleje mineralne, pełniące zazwyczaj funkcje smarowe. W czasie spalania wydzielają tlenek węgla i dwutlenek węgla. Stosowane są jednak raczej w starszych modelach maszyn. Zdecydowanie lepszymi właściwościami wykazują się oleje hydrauliczne w wersji syntetycznej. Mogą być wykorzystywane w większych temperaturach. Poprawiają trwałość urządzeń, chroniąc je przed zużyciem. Niektóre z nich posiadają również właściwości myjące.

Oleje przemysłowe należy wybrać zgodnie z przeznaczeniem. Niektórzy producenci samochodów rekomendują często użycie konkretnego oleju, nadając mu stosowne certyfikaty i zaznaczając, że wybór nieprawidłowego środka może spowodować trwałe, niepodlegające gwarancji uszkodzenie silnika. Większość kierowców decyduje się więc na polecany olej w obawie przez niespodziewaną i kosztowną koniecznością naprawy lub wymiany urządzenia.

Substancjami równie często stosowanymi do zmniejszenia tarcia między powierzchniami, są smary o różnej konsystencji – płynnej, stałej, a nawet gazowej. Charakteryzują się właściwościami antykorozyjnymi.

Wśród najbardziej popularnych obecnie na rynku są smary Castrol. Oprócz tradycyjnych, możemy wybrać także wersje do tzw. zadań specjalnych, świetnie sprawdzające się w trudniejszych warunkach. Zapobiegają zatarciom, piszczeniu, wszelkim uszkodzeniom i korozji.

Zarówno smary Castrol, jak i wszelkiego rodzaju oleje przemysłowe kupimy w wielu sklepach z akcesoriami motoryzacyjnymi, na stacjach paliw, w warsztatach samochodowych, a nawet w zwykłych supermarketach. Dostępne są też do zamówienia bezpośrednio u producentów za pośrednictwem internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *