komórki macierzyste

Komórki macierzyste przyszłością medycyny

Od lat sławy świata medycyny opierają jej przyszłość o rozwój technologii wykorzystania komórek macierzystych w leczeniu różnorodnych schorzeń  i ni tylko.
Komórki macierzyste są szczególnym rodzajem komórek – to z nich różnicują się inne, już wyspecjalizowane typy komórek tworzące określane tkanki i narządy. Są typem najbardziej pierwotnym, a do tego posiadającym cechę samoodnawiania, przez co rozumiemy zdolność do nieskończonej liczby podziałów na kolejne komórki potomne.
Prowadzone już wielu lat  badania dają znakomite rezultaty, również w dziedzinach, w których dotychczasowe formy leczenia były nieskuteczne.
Skąd wziąć komórki macierzyste? Otóż znajdują się one w szpiku kostnym, tkance nerwowej czy tłuszczowej, ale obecnie najbardziej popularną metodą, dającą komórki o „najlepszych cechach” zarazem nieinwazyjną jest krew pępowinowa. Krew pępowinowa, jak sama nazwa wskazuje to krew, którą uzyskuje się po odcięciu pępowiny w trakcie porodu. Przez cały okres rozwoju dziecka w łonie matki uczestniczyła w transporcie między tymi organizmami, a sam proces przecięcia pępowiny (bezbolesny i oczywiście konieczny) jest jedynym momentem, w którym może dojść do pobrania krwi pępowinowej.
Choć jak wspomniałem komórki macierzyste można pobrać również od osoby dorosłej, to większość badaczy jest zgodna, że nigdy nie dorównają one komórkom macierzystym pozyskanym z krwi pępowinowej noworodka.
To od rodziców zatem i tej jednej decyzji zależy, czy dziecko otrzyma zabezpieczenie na przyszłość w postaci zamrożonej krwi pępowinowej, którą przetrzymuje się w specjalnych bankach. Na takiej krwi nie są prowadzone żaden badania, bez naszej wiedzy nie zostanie ona nikomu przekazana, ani wykorzystana w jakikolwiek sposób, inaczej mówiąc stanowi ona wyłączną własność naszego dziecka.
Zdecydowaliśmy się z żoną na zabezpieczenie krwi pępowinowej z obawy o przyszłość, jeśli bowiem postęp medycyny w tym kierunku będzie nadal tak duży, to pozostawienie dziecka bez „takiego arsenału” na przyszłość wydawało się pewnym zaniedbaniem z naszej strony.

Więcej informacji dotyczących komórek macierzystych i krwi pępowinowej znajdziecie w tym serwisie: krewpepowinowa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *