gastronomia

Kebab – smaczne danie z długą historią

Jednym z najpopularniejszych obecnie dań typu fast food jest ceniony właściwie w całej Europie, jednak występujący w różnych wariantach, kebab. Danie to, kojarzone przez nas głównie z Turcją i małymi, przydrożnymi budkami, ma swoją historię i w zależności od miejsca, jest postrzegane w inny sposób.

Na świecie

Krajem, z którego wywodzi się danie jest Persja, a obecnie największą popularnością cieszy się w krajach Bliskiego Wschodu oraz Turcji. Tradycyjnie jest przyrządzane z grillowanego mięsa baraniego i podawane na talerzach, w towarzystwie różnych dodatków warzywnych, w tym grillowanych pomidorów, cebuli oraz kaszy bulgur.

Wyróżniamy jego kilka rodzajów, między innymi Urfa, Iskender, Doener, Ali nazik, Beyti i wiele innych – wszystkie różnią się rodzajem zastosowanego mięsa, dodatków, a także sposobem podania. Najczęściej mówiąc o tej potrawie, na myśl przychodzi nam pikantny smak. I nie bez przyczyny – tradycyjnie przyrządzane są ostre, a niektóre wręcz parzą w język i są zjadliwe jedynie tam, skąd pochodzą.

W Polsce

W naszym kraju tradycja podawania tych potraw różni się diametralnie od tej, jaka obowiązuje na Bliskim Wschodzie. Cenimy sobie bowiem to danie podawane w pszennej bułce, wraz z pomidorami, świeżymi lub kiszonymi ogórkami, cebulą i rozmaitymi sosami – mieszanym, pomidorowym oraz czosnkowym. Ułańska fantazja naszych krajan sprawiła, że odmian tego dania jest bardzo wiele, w związku z czym w każdym niemal barze możemy liczyć na jego inną wersję. Dla jednych jest to zaletą, dla innych, szczególnie tych znających nieco lepiej tradycję potrawy, wadą.

REKLAMA: Szukasz dobrego kebaba w Krakowie? Sprawdź sieć lokali U Szwagra!

Warto szukać takich lokali, które prowadzone są przez osoby pochodzące z Bliskiego Wschodu, respektujące tradycję – wtedy zwiększamy swoje szanse na to, że zjemy prawdziwe, wyjątkowe i orientalne danie z baraniny. A zdecydowanie warto!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *