stół do pizzy

Regulacja wewnętrznej przestrzeni (i nie tylko) stołu do pizzy

Klasyczny stół do pizzy musi spełniać nasze wymagania. Nie ma co do tego wątpliwości – jego koszt jest na tyle duży, że spodziewamy się, iż kupimy naprawdę dobry i dopasowany do naszych wymagań sprzęt. Jednak nie zawsze jest to możliwe, zważywszy na specyfikę naszego miejsca pracy. W efekcie pojawia się konieczność dopasowania stołu, do naszych wymagań. Jak to zrobić?

Oświetlenie

Jeśli okazało się, że z jakiś powodów nie wystarcza nam światło zainstalowane w stole do pizzy, to bez obaw – zawsze możemy zaplanować kilka dodatkowych źródeł światła. Można to zrobić za pomocą niewielkich lamp LED-owych, które umiejscowimy na blacie stołu. Ze względu na swój niewielki wymiar, nie będą one zajmować dużej przestrzeni. Z łatwością możemy w nie zainwestować, chyba, że wolimy klasyczne taśmy LED. Pamiętajmy jednak, że trzeba je umiejscowić nad stanowiskiem pracy, co w niektórych stołach może być problematyczne.

Kubatura

Nie da się zmienić wewnętrznej kubatury stołu do pizzy. Można jednak zmienić rozkład komór w jego wnętrzu. W ten sposób będziemy mieli do dyspozycji komory o odpowiedniej dla nas wielkości i pojemności. Jak to zrobić? Większość stołów do pizzy posiada wewnętrzne prowadnice, które odpowiednio regulowane, mogą zmniejszać, lub zwiększać pojemność naszych komór. Jeśli prowadnic jest jeszcze więcej, możemy pokusić się o stworzenie kilku dodatkowych komór, w których przechowamy niewielkie artykuły spożywcze i przyprawy.

W przypadku droższych stołów do pizzy, możliwe jest też rozszerzenie ich możliwości o wybrane gadżety, które najczęściej są dostępne jako akcesoria do tychże stołów. I choć nie jest to sytuacja spotykana nagminnie, to jednak wielu producentów preferuje ją, ze względu na wyższe zyski i znacznie większe zadowolenie Klienta. Stoły do pizzy mają być jak najbardziej funkcjonalne i wygodne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *